Leczenie kanałowe zęba – kiedy wymagany jest mikroskop?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się między innymi leczeniem miazgi zębowej jak i tkanek okołowierzchołkowych powszechnie znanych pod nazwą leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe wykonywane w klasyczny sposób to z reguły nie tylko bardzo bolesny zabieg, ale również obarczony dużym ryzykiem. Dodatkowo wiąże się z częstymi wizytami w gabinecie stomatologicznym. Przeprowadzenie tej samej procedury z użyciem mikroskopu pozwala nie tylko na skrócenie czasu potrzebnego na leczenie ale również na bardziej precyzyjne oczyszczenie kanału zębowego.

Na czym polega leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?

Zastosowanie mikroskopu w leczeniu kanałowym ma za zadanie powiększenie obrazu leczonego zęba nawet do 25 razy. Zastosowanie tak dużego powiększenia obrazu pozwala nie tylko na precyzyjne wykonywanie  leczenia kanałowego ale również obniżenie ryzyka związanego z możliwością zakażania odsłoniętych kanałów.

Użycie mikroskopu w trakcie leczenia kanałowego umożliwia dentyście nie tylko wgląd do komory zainfekowanego zęba, ale również rozpoznanie wszelkich stanów zapalnych toczących się w obrębie zarówno jego kanałów jak i korzeni. Za jego pomocą stomatolog może także zbadać zęby trzonowe pacjenta, których leczenie ze względu na umiejscowienie stanowi swoiste wyzwanie.

Zastosowanie mikroskopu operacyjnego umożliwia także dokładne oświetlenie całego pola zabiegowego na którym prowadzone jest leczenie kanałowe. Dzięki temu stomatolog może dokładnie i wnikliwie zbadać miejsce wymagające leczenia, oczyszczenia go i uzupełnienia powstałych w nim ubytków. W tarcie zabiegu leczenia kanałowego mikroskop operacyjny umieszczony jest na specjalnym wysięgniku nad głową pacjenta. Umożliwia to odpowiednią regulację obrazu podczas przeprowadzanej procedury.

Kiedy mikroskop operacyjny jest szczególnie wskazane?

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu operacyjnego jest szczególnie zalecane w przypadku leczenia zębów o nietypowym umiejscowieniu oraz kształcie. Również w sytuacjach dotyczących pacjentów z urazami zębów lub takich gdzie ząb został ukruszony. Mikroskop operacyjny jest niezbędny do usuwania pozostałości ułamanych zębów oraz udrażniania wąskich i zakrzywionych kanałów zębowych.

Podsumowując

Leczenie kanałowe z zastosowaniem mikroskopu to alternatywa dla tradycyjnego leczenia. Pozwala na oszczędność nie tylko czasu i pieniędzy, ale również ograniczenie stresu związanego z wizytami w  gabinecie stomatologicznym. Precyzyjność i dokładność wynikająca z użycia mikroskopu pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia w najbardziej problematycznych sytuacjach.

Przygotowano przy współpracy z Maksmed.com – dentysta Łęczna

 

 

Opublikowano w Bez kategorii