Przyjazny pokój dla dziecka

Nasze dzieci – określane skarbami, pociechami, maluszkami.
Dla swoich dzieci rodzice są w stanie zrobić bardzo dużo. Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku szczęście. Dlatego zapewnienie swojej pociesze, jak najlepszych warunków materialnych takich, które spełniałyby marzenia pociechy i wpływały na prawidłowy rozwój dziecka, jest dla rodzica priorytetem.
W obecnych czasach stało się niemal standardem, aby dziecko od najmłodszych już lat posiadało własny pokój.
Gdy urządzamy pokój dziecka weźmy koniecznie pod uwagę kilka bardzo ważnych dla naszej pociechy spraw.
Pierwszą sprawą, oczywiście wtedy, gdy dziecko jest już większe, byłaby rozmowa z nim, o tym, jak wyobraża sobie swój pokój. Dobrze jest wtedy wysłuchać pomysłów przyszłego lokatora pokoju i zastanowić się z nim wspólnie, czy wszystko możemy zrealizować z jego wizji pokoju. A co być może trzeba pozostawić otwartym i wrócić do tematu, za jakiś czas. Może również wizja dziecka, w kwestii jego pokoju, przekraczać możliwości rodzica i z jakiegoś powodu nie możemy, bądź nie jesteśmy w stanie zrealizować pomysł naszego dziecka, wtedy niezbędna jest szczera, wyjaśniająca rozmowa z naszą pociechą. Wyjaśnienie powodu powinno być takie, aby dziecko zrozumiało, o co nam chodzi i nie czuło do nas żalu.
Gdy urządzamy pokój dziecka małego, niemożliwym jest prowadzenie konwersacji i zbieranie wiadomości, na temat wystroju pokoju. Wtedy rodzic decyduje zupełnie sam. Dziecko i tak za kilka lat upomni się o realizację swoich pomysłów. Wtedy zazwyczaj rodzice dokonują pewnych zmian w wyposażeniu i wyglądzie pokoju, by zadowolić swoje starsze już dziecko.
Należy pamiętać, że zawsze urządzamy pokój dziecka tak, by był dla niego jak najbardziej przyjazny. By i teraz, co jest najważniejsze, ale również i po latach dobrze mu się kojarzył. Wszak nie ma nic gorszego, jak pokój, który straszy, który przygnębia i w ogóle wywołuje w dziecku złe emocje.
Wszystko w pokoju dziecka powinno być wesołe, począwszy od zasłon, czy firanek, po pościel w łóżeczku, lub łóżku.
Meble do pokoju dziecięcego trudniej dobrać, by trafić w sedno, gdyż musimy wybrać takie, które pobędą ładnych parę lat. Gdyż mebel, to nie zasłonka, którą kupimy za kilka złotych i możemy zmienić kiedy chcemy. Meble, to już spory wydatek, szczególne dla rodziców z chudszym portfelem.
W pokoju małego dziecka zadbajmy o odpowiednie zabawki.
Kupujmy tylko takie, które są bezpieczne i przyjazne dla dziecka.
Niech wszystkie zabawki mają swoje miejsce, niech nie przewracają się po podłodze, przeszkadzając dziecku w chodzeniu.
Prawidłowe oświetlenie pokoju, to również niebagatelna sprawa, gdyż ma wielkie znaczenie dla wzroku naszej pociechy. Odpowiednie lampy dla dzieci chronią ich wzrok.
Przy doborze łózka dla naszego dziecka zwróćmy również uwagę na materac, to dla wypoczynku sprawa priorytetowa, bo wyspane dziecko jest szczęśliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.